Návod na ježka
18.02.2023
Protože lidé jsou tvorové pohodlní a zrychlení, stává se, že obsáhlé informační kanály plné důležitých informací jsou značně přehlíženy a v salvě textu se čtenář ztratí, nemá dostatečnou pozornost a nakonec se mu to vlastně ani louskat nechce.
Proto vám přináším výtah z výtahu - aneb to nejdůležitější o ježcích rychle a přehledně.

Ježek v kostce, aneb co používám já a kde to beru
Granule:
- HAPPY CAT Sterilised Weide-Lamm (obyč, ne Geflugen!)
- FairCat Safe
- Josera Léger
- Nativia castrated
Podestýlka - hobliny
- Hobliny hrubá podestýlka Extra Large (https://www.labet.cz/hobliny-hruba-podestylka-extra-large-675l-px1330542/)
- Plospan
- Probiobed classic
Hmyz
- Cvrček (banánový, dvouskvrný, domácí, stepní, černý), šváb (blaptica dubia, turkinstánský, syčivý, obrovský), saranče, červi potemníka moučného a brazilského (lze zkrmovat i dospělce)
- ACHETA farm
- Broukarna.cz
- SuperHmyz.cz
- Krmny-hmyz.cz
- Krmnysvab.cz
- Svabi.cz
- Jakákoliv burza se zvířaty

ZÁKLADY
- Ježci jsou samotářští noční tvorové, kteří ke svému štěstí nepotřebují žádné lidské stádo, žádné jiné ježky a už vůbec ne permanentní mazlení. Proto si velmi rychle odvyknou na jakýkoliv kontakt a přestanou spolupracovat, pokud se jim nikdo po delší dobu nevěnuje. Takže pokud se chceš s ježkem občas poňuňat, je nutné to dělat denně po dobu alespoň několika minut. Pomůže i strčit mu do ubikace např. své propocené tričko, aby si zvykl na pach.
- Ježci vylézají na večer, jsou aktivní do noci, nad ránem jdou spát a prospí celý den. Pro pracující super, pro lidi s lehkým spaním hrůza. Pokud nespíš jako dřevorubec, doporučuju si nedávat bodlináče k sobě do ložnice - tahle rada je vážně nad zlato.
- Ježci jsou hmyzožravci, takže čerstvé hovno páchne. Když uschne, přestane smrdět, ale odér se kolem bude linout dál. Proto doporučuju každý den vyhazovat hovínka, nebudeš pak muset čistit tak často. Vyhazuj i mokré hobliny od moči, přestože moč nijak výrazně nesmrdí (protože neznačkují), několikadenní hromadění čůránků taky nevoní zrovna po konvalinkách.
- Ježek bělobřichý je VELMI citlivý na chlad a průvan. Má velmi citlivé nožky a břicho. Pokud teplota v pokoji není aspoň 24 stupňů stabilně, lze ubikaci zahřát např. topnou podložkou. Nelze ho držet ani na chodbě, protože průvan ho může zahubit. Pokud si nejsi jistý, zda je ježkovi teplo, sáhni mu na packy a břicho. Musí být příjemně teplé. Pokud je břicho a nohy studené, musíš ježka zahřát, jinak začne hibernovat a po dokončení hibernace se už nikdy neprobudí. Nejlépe ježka nahřeješ pod trikem na holém pupku. Bacha píchá to.
- Naštvaný ježek funí, fučí, kliká, prská, nadskakuje, píchá, nastavuje ostny a odmítá se rozbalit. V takovém případě ježkovi neustupuj, když zjistí, že ho necháš být vždy, když tě takhle postraší, nikdy s tím ve tvé ruce nepřestane. Prostě ho chvíli drž a počkej až přestane aspoň nadskakovat a nadávat. Naštvané syčení a odfukování se připouští, holt, když se ježek naprdne, jde ho těžko přesvědčit, aby byl kámoš. Vrať ho do ubikace a zkus to třeba za 10 minut znova.
- Ježci jsou hodně teritoriální. Ale opravdu hodně. Ubikace je jejich, jejich, a ještě jednou jejich a nikdo nemá právo tam strkat pracky. Proto všichni při konfrontaci uvnitř ubikace začnou prskat a nadávat. Pomůže jediné - vyndej ho ven a až pak se snaž s ním komunikovat. U něj doma to nemá vůbec cenu.
- Ježci mají plochý zrak. Takže když je před nimi propast, myslí si, že tam pokračuje podlaha. Proto je nenech se potloukat kolem jakéhokoliv okraje, nedávej mu do ubikace žebříky, žádné vyvýšeniny ani patra. 100 % spadne.
- Žádná klec! Ježci vypadají chytře a vychcaně, ale ve skutečnosti vůbec nedomýšlí důsledky. Viděla jsem už hodně oběšených a jinak zraněných ježků, kteří se snažili mříží procpat hlavu, packu, nebo po nich vyšplhat, načež spadli a zlomili si končetinu, páteř či vaz.
- Nedávej ježkovi hmyz nachytaný venku. Náš hmyz je plný parazitů, kteří ježka zahubí. Jejich imunitní systém se s nimi vypořádat nedokáže, proto zkrmuj jenom hmyz od chovatele. Chovný hmyz totiž žije v prakticky sterilním prostředí v lahvích, kam se paraziti nedostanou.
- Kolotoče mají rádi, ale musí být dostatečně velký, aby si neničili páteř a s plnou plochou. Žádné děrované a síťované nesmysly, na tom si akorát urvou prsty a zlámou packy.
- Ježci jsou vášniví ochutnávači nových věcí. Takže když tě začne ježek olizovat, nastav mu napnutou dlaň, aby tě nekousnul. Nemyslí to zle, jen mu voníš. Až si tě pořádně olíže, napění si masivně slinu, posedne ho ďábel, zvrátí hlavu nazad a nafluše si tu pěnu na záda. Nevolej exorcistu ani záchranku. Jen si chce pach zapamatovat a dělá to tímhle bizarním způsobem.
KRMENÍ A VÝŽIVA
- Vyvážená strava u ježků znamená hodně hmyzu a kvalitní kočičí granule jako doplněk. Nic víc není třeba.
- Granule přikládám k ježkovi, je to mix čtyř granulí, které jsou naprosto v pořádku, vysoce kvalitní a obsahují vše, co ježek má mít bez věcí, které by mu mohly ublížit. Jsou to Josera, Nativia, HappyCat a FairCat. Kombinuji proto, že kdyby některé granule došly a na trhu byl výpadek, abych jim vždy měla co dát jako doplněk k hmyzu.
- Ježci jsou velmi konzervativní a vybíraví. Jakmile si na nějakou stravu zvyknou, neměňte ji. Jinou značku granulí pravděpodobně odmítnou a oproti psovi, který hlady dobrovolně neumře, u ježků tohle neplatí. Klidně vyhladoví k smrti. Nemluvě o tom, že po třech dnech bez žraní jim začnou odcházet orgány. Pestrost jídelníčku v tomhle ohledu neznamená změny, ale různé druhy hmyzu každý den a k tomu stejné granule.
- Bez granulí se obejdou, bez hmyzu ne. Nicméně granule taky mají svůj pozitivní díl ve výživě, takže bych je nevynechávala. Navíc když jedeš na víkend pryč, stačí nasypat horu granulí do misky a oni s tím v budou úplně v pohodě.
- Pokud ti ježek odmítá hmyz, může to být ze změny dodavatele hmyzu, z nového prostředí, divného pachu apod. V takovém případě funguje pár základních rad.
- Hmyz po koupi hned nezkrmuj, nech je jeden celý den a noc kompletně vyhladovět, nic jim nedávej a další den cca 3 hoďky před zkrmením jim dej čerstvé ovoce či zeleninu (okurka, salát, jablko...) a nějaké obilniny (oves, otruby, rozemletou pšenici...) a pak je teprve dej ježkovi. Hmyz bude krásně vonět, bude nacucaný, napapaný a plný živin. A hlavně nebude smrdět - nevíš totiž, co před tím dostávali a jestli to třeba už nezapáchalo.
- Vysoce pohyblivý hmyz zkrmuj přemražený, ale rozmražený na pokojovou teplotu. Mražený hmyz způsobuje krvavý průjem.
- Nenech se odradit, pokud ježek krmení odmítá. Nabízej denně čerstvý hmyz, klidně pár kousků a míchej je do granulí, které běžně žere. Nechá se časem přemluvit.
- Šváby ze začátku dávej přemražené, až když je ježek poctivě jí, dávej mu je živé do plastové krabice spolu s ježkem. Bez hoblin, bez příbytku, jen holá krabice. Je to sranda, loví je a hraje si. Tím se udržuje v pohybu, zdravý a se zdravou váhou.
- Pokud červi smrdí, bývá to tím, že vrstva červů v bedýnce je příliš vysoká a oni se zapařují. Zapařené červy ježci jíst nebudou a ty budeš nešťastně větrat celý den, aby ses toho smradu zbavil.
- Ježci snadno tloustnou. Obezita způsobuje spoustu onemocnění a ježci na všechny docela dost trpí. Aby ježek nebyl tlustá koule, je potřeba dávat správně vyvážený hmyz a nízkotučné granule.
- Červi: Jsou tuční. Ti se dávají jen trochu, jako mls nebo když nechce ježek žrát. Červama se skvěle rozkrmuje, chutnají totiž skvěle.
- Cvrčci, sarančata, kobylky, prostě skákavé potvory: Výživný, ale netučný hmyz je všechen ten skákavý - cvrčci, sarančata, kobylky apod. Ty dávej po hrstech denně, klidně přemražené, aby nezdrhali.
- Švábi: Vyložené dietní hmyz. Jsou i nejvýživnější a pro ježka nejlepší. Ale ježci občas dělají zagorku a nechtějí je, nejsou tak lákaví jako třeba červi. Ale doporučuji denně aspoň jednoho - dva jim vnutit. Tlusté ježky krmím jen šváby, dokud nezhubnou.
- Štíhlou linii si ježci udržují i pohybem. Kolo, běhací talíř, hodně prostoru v ubikaci apod. jsou základ. Super je i občas je dát do plastové prostornější bedny spolu s pár švábi a nechat je lovit. Vydají tím spoustu energie, zabaví se a napapají. A pro tebe to bude super podívaná, lovící ježek je velká zábava.
- Nedávej ježkovi ovoce ani zeleninu. Ježci nemají slepé střevo, takže jimi všechno jen projde v podobě průjmu a příšerného smradu.
- Vykašli se i na konzervy, ježci po nich páchnou a někdy mají průjem.
- Nikdy, ale opravdu nikdy nedávej ježkům venkovní hmyz. Je plný parazitů, se kterými se imunita ježka bělobřichého nedokáže poprat a zahubí ho.
- Je pár věcí, které bys neměl dávat ani ježkům ani hmyzu. Jsou to:
- Aloe vera
- Česnek
- Cibule
- Citrusy
- Ananas
- Venkovní hmyz
UBIKACE
- Ježky umisťujeme do terárií, beden, ubikací a jiných všemožných věcí. Nikdy nesmíme ježka umístit do klece, kde by mohl prochladnout nebo se velmi vážně zranit. Ježčí ubikace nesmí mít více pater, protože nevidí hloubku. Vylezou a pak omylem spáchají sebevraždu. Výsledek zaručen - mám i fotky od majitelů, kteří nevěřili, že je to s jejich zrakem tak špatný. Je.
- Co je teda nejlepší? Každému vyhovuje něco jiného, proto tu mám menší výčet toho, co se dá vymyslet a proč to ano a proč ne.
- Skleněné terárium - krásné, nesmradlavé, snadná dezinfekce a na ježka hezky uvidíš. Jenže se špatně čistí, je pořád ušmudlané a od hoven a samozřejmě je velmi těžké a drahé.
- Největší plastový IKEA box*2 - Velmi snadná údržba, dezinfekce, lehoučký, docela levný a dobře v něm vidíš ježka. Jenže nemá víko, takže pokud máš zvědavé zvířectvo, asi to nebude ta nejlepší možnost. Navíc je šíleně neskladný a co víc, jeden nestačí. Musíš propojit dva boxy mezi sebou např. odpadní trubkou a to už je docela opruz.
- Duna box MAXI - je to konkrétní typ boxu od značky Duna. Je prostorný, plastový, takže snadná údržba, a má dobře udělané odvětrávání. Vypadá i celkem pěkně. Pro majitele jednoho, max dvou ježků docela super. Ale už se špatně shání a není zrovna nejlevnější. Skladnost taky není bůh ví jaká, není to neskladná zrůda, ale nenápadná dekorace taky ne.
- Ubikace na míru, většinou ze dřeva - pro šikovné truhlářské amatéry jednoduchá záležitost. Můžeš si vymyslet tvar jaký jen chceš, zda bude mít poklop nebo nikoliv, jestli chceš přístup ze shora, ze strany nebo zepředu, jestli je lepší vyklápěcí sklo, dvířka, nebo otevřená bedna, jestli ji chceš dlouhou, širokou, či do tvaru L... no prostě fantazii se meze nekladou. Navíc je to i poměrně levná záležitost, pokud si ji uděláš sám. Od profíka se naopak pěkně plácneš přes kapsu. Může být díky vlastnímu návrhu i fajn jako odkladní prostor či designový kousek. Na druhou stranu dřevo se špatně čistí a musí se důkladně ošetřit a natřít nebo potáhnout, aby časem nesmrdělo samo o sobě. Péče o dřevěné věci stojí námahu a důkladnou přípravu. Vše negativní se dá eliminovat, ale musíš se nad tím opravdu zamyslet, zvážit všechny možnosti a nenechat se překvapit.
- Netrap se vybavením, ježci si poradí i bez blbostí typu tunel, prolejzačky apod. Ve skutečnosti jim to spíš překáží. Stačí jedna-dvě hračky na kousání, třeba šustítko, nebo míček vydávající zvuky. Pak jeden tulipytlík (dostaneš ode mě) a pokud chceš, tak i domek. Doporučuji plastový, dřevo se špatně čistí. Domek nesmí mít okýnka a jiné otvory, jen jeden dostatečně velký jako vstup pro ježka. Dále miska na granule a miska na vodu nebo pítko. Doporučuji niplové, ježci si s tím tolik nehrají a nehrozí vypuštění na první dobrou. Ale kuličkové také nevadí. Miska s vodou je fajn pro notorické vypouštěče, jinak si nemyslím, že je to dobrá věc. Jak ježci hrabou a běhají, nahází si do toho bordel nebo to převrhnou.
- Nejlepší podestýlka jsou bezprašné hobliny. Piliny se práší, asan je drahá smradlavá rozpouštějící se věc, deky a podložky ti rozhází, rozkoušou a nemůžou se do nich zavrtat, plus je pak zem tvrdá a studená. A smrdí to. Strašně moc.
- Kolotoč je nejlepší hračka vůbec. Nesmí však být příliš malý (u mě jsi určitě viděl, jak by měl vypadat) a za žádnou cenu nesmí být děrovaný, síťovaný, žebříkovitý apod. Prostě plný povrch. V mezerách si můžou urvat prst, zlomit nohu, nebo se zaseknout a zlomit si vaz. Veterina je drahá a výsledek nejistý.
NEJČASTĚJŠÍ ZDRAVOTNÍ POTÍŽE, KTERÉ BYS MĚL UMĚT ŘEŠIT
- Plíseň - většinou to vypadá jako bílé nebo nažloutlé místo, oloupaná mastná kůže, nebo ohraničený flek na kůži. Ježci obecně docela suchou kůži mají, ale pokud kůže vypadá mastně a ježek se hodně drbe, dozajista je to plíseň. Nikdy neuděláš chybu, když mi ježka a místo důkladně nafotíš a já ti poradím. Pokud jsi si ale naprosto jistý tím, co vidíš, než poletíš na veterinu s ježkem, zajdi tam sám a kup Imaverol. Z něj vytvoř roztok 50 dílů vody na jeden díl Imaverolu. Aplikuj postřik 1x denně, zabírá rychle. Než plíseň zmizí, manipuluj s ježkem jen v rukavicích, plíseň je přenosná na člověka. Ubikaci je nutno vyčistit a důkladně vydenzifikovat.
- Paraziti - svrab, všenky, roztoči, čmelíci a mnoho dalších. Potvory, které způsobují svědění kůže, praskání a suchost. Například svrab má specifika v tom, že ohlodává kůži, dobře se dá poznat na uších. Pokud má ježek "okousané" suché uši, určitě je napaden svrabem. Čmelíky jsou naopak vidět pouhým okem a platí, že všichni tito paraziti lezou i na člověka. Pomůže kápnout kapičku Strongholdu pro koťata za krk. Opět lze sehnat na veterině. Stejně jako u plísně je třeba důkladně vyčistit ubikaci a přestříkat ji Arpalitem, jde sehnat i v lékárně či lepších drogériích a zverimexech. Postříkej raději i nové hobliny.
- Hibernace - běžně se hibernace za nemoc nepovažuje, ale ježka bělobřichého může zabít. Je to stav, kdy zvířeti klesá teplota a ono upadá do zimního spánku. Bělobřicháč je ale z Afriky, kde hibernovat nemusí. Proto jakmile mu klesne teplota, usne a neprobudí se. Je třeba udržovat stále teplo a dávat si pozor na příznaky hibernace: malátnost, ospalost, kývavé nekoordinované pohyby, studené bříško a tlapičky, nechuť k jídlu, intenzivní spánek bez ochoty se probudit. Ať už se projevuje kterýkoliv z těchto příznaků, okamžitě zvyš teplotu v místnost a ubikaci, vezmi ježka k sobě a zahřívej ho na holé kůži pod tričkem. Hřeješ víc, než si myslíš, tělo je skvělý přirozený zdroj tepla. Jakmile se ježek začne probouzet, donuť ho se neustále hýbat. Nenech ho se zastavit, blbni s ním, nech ho běhat, kontroluj mu břicho a packy, dokud nebudou příjemně teplé. Pak ho nech se najíst něčeho výživnějšího, klidně mu dej červíky nebo zophobasy.
- Zlomenina - může se stát, že se ježek zraní. V takovém případě ihned detekuj příčinu zranění a odstraň ji. Poté vyhledej veterináře, který se specializuje na ježky a spěchej k němu. Bohužel běžný pejskařský vet ti nepomůže, nebude vědět co dělat. Opravdu musíš najít někoho, kdo ježky umí a dělá s nimi, případně alespoň někoho, kdo se specializuje na drobné savce a exotické tvory.
- Průjem - ježci jsou stresaři. Cokoliv je může vynervovat k nepříčetnosti, což často vyvolá průjem. Nicméně průjmovat můžou i z vážnějších i méně vážných důvodů.
- Pokud je průjem řídký, světle hnědý a smrdí typickým průjmovitým hovnem, je příčinou strava. Často to způsobují konzervy, kde je příliš mnoho mokré složky. Prostě mu je už nedávej. Zároveň se zamysli, jestli ti žere dostatek hmyzu, to taky dělá hodně.
- Zelené hovno nebo zelený průjem značí zánět střev nebo žaludku, ale také prudkou změnu či nadměrný stres. Napřed se zamysli, jestli se něco radikálně nezměnilo, případně jestli se ježek nemůže z něčeho stresovat (přesuny, hluk, cestování, změna stravy, změna podestýlky, nové zvířátko, zvířátko které zjistilo, že má v teritoriu voňavého ježka...) a pokud jsi vyloučil všechny proměnné a nic neshledáváš podezřelým, vyhledej veterináře se zkušenostmi s ježky. Pokud ježek nejeví známky zánětu ani po kontrole, zaměř se na krmení a eliminuj možné i nemožné stresové faktory. Kontroluj i to, co dáváš hmyzu.
- Výkaly nasládle páchnoucí s neobvykle silnou intenzitou (pach zdechliny) - zánět, bakterie, hniloba. Výkaly páchnoucí jako rozkládající se mrtvola znamená rozklad v útrobách. Ježek má velký problém v zažívacím traktu, tady pomůže jedině zkušený veterinář.
- Proptóza - nateklé začervenalé oko, nebo dokonce prasknutí oka. Okamžitě veterinář, ale opravdu okamžitě. Extrémně bolestivý a nebezpečný stav. Brzy se to samé stane i s druhým okem, takže buď v pozoru. Neboj se ale, tato nemoc je genetická a objevuje se u ježků s predispozicí. U chovných ježků s PP se už roky neobjevila, protože ji úspěšně eliminujeme. Ale pokud máš ježka od množky, nebo se to nedej bože stane i ježkovi ode mě, ihned mi dej vědět. Musím vyřadit celou linii z chovu a oznámit to vedení registru. Zároveň ti pomůžu s léčbou i s náklady na léčbu ježka.